اگر مجبور شدیم به رانندگی با باک خالی ادامه دهیم، برای کاهش آسیب چه کنیم؟
اگر مجبور شدیم به رانندگی با باک خالی ادامه دهیم، برای کاهش آسیب چه کنیم؟

اگر مجبور شدیم به رانندگی با باک خالی ادامه دهیم، برای کاهش آسیب چه کنیم؟، همان‌قدرکه دیدن آمپر بنزین در نقطه فول لذت‌بخش است، روشن شدن چراغ بنزین می‌تواند استرس‌زا باشد؛ به‌خصوص اگر در میانه مسیری طولانی در جاده یا ترافیک در حال رانندگی باشید. نکته مهمی که قصد داریم به آن بپردازیم، این است که روشن شدن چراغ بنزین هنگام رانندگی اصلاً موضوع کم‌اهمیتی نیست؛ چراغی که نشان از خالی شدن باک بنزین دارد و هشدار می‌دهد که  باید هرچه سریع‌تر خود را به نزدیک‌ترین پمپ ‌بنزین برسانید. از آن‌جایی که چراغ بنزین زمانی روشن می‌شود که حجم بنزین در باک خودرو به حدود ده تا پانزده درصد ظرفیت آن رسیده است، این سوال پیش می‌آید که آیا رانندگی با باک خالی برای خودرو مضر است یا خیر؟ 

اگر به رانندگی بدون بنزین ادامه دهید چه اتفاقی می‌افتد؟

به تعویق انداختن سوخت‌گیری و ادامه رانندگی بدون بنزین، در‌نهایت می‌تواند منجر به ایجاد تجربه نا‌خوشایندی شده و همچنین هزینه‌های زیادی را نظیر خدمات بکسل، تعمیر یا تعویض قطعات تحمیل می‌کند.

با باک خالی چقدر می‌شود رانندگی کرد؟

میزان مسافتی که می‌توان با باک خالی رانندگی کرد، به نوع خودرو، میزان مصرف سوخت و همچنین نوع رانندگی بستگی دارد.

اگرمجبورشدیم به رانندگی با باک خالی ادامه دهیم، برای کاهش آسیب چه کنیم؟

اگر در شرایطی قرار داشتید که مجبور شدید تا رسیدن به نزدیک‌ترین پمپ بنزین و سوخت‌گیری به رانندگی با باک خالی ادامه دهید، با رعایت دستورالعمل‌های زیر می‌توانید بر اساس مسافت باقی‌مانده تا پمپ بنزین، شرایط را تحت کنترل درآورید و از متوقف شدن ناگهانی خودرو تا حدی جلوگیری کنید:

  • با سرعتی حدود 65 تا 80 کیلومتر در ساعت برانید و سرعت خودرو را به ‌صورت ثابت حفظ کنید.
  • سرعت خودرو را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که دور موتور بین 2000 و 3000 چرخش در دقیقه باشد.
  • از ترمز‌های زیاد و شتاب‌های ناگهانی خود‌داری کنید.
  • شیشه های پنجره‌ها را بالا بکشید تا مقاومت در برابر باد کاهش یابد.
  • همه لوازم جانبی الکترونیکی را خاموش و شارژر تلفن همراه را جدا کنید.
  • فشار باد لاستیک‌ها را بررسی کنید. لاستیک‌های کم‌باد می‌توانند مصرف سوخت را افزایش دهند.
  • در‌صورتی که مجبور به توقف بیش از یک دقیقه هستید، خودرو را خاموش کنید.
  • در نهایت این‌که فراموش نکنید که اگر به بی‌تفاوتی نسبت به روشن شدن چراغ بنزین و رانندگی با باک خالی ادامه دهید، روزی خود را با خودرویی آسیب دیده در کنار جاده خواهید دید که در‌انتظار یدک‌کش ایستاده‌اید؛ پس قبل از اینکه به سمت مقصد بعدی خود حرکت کنید، آمپر بنزین خودرو را بررسی کنید. اگرآمپر پایین‌تر از حد متوسط را نمایش می‌دهد، وقت رفتن به سمت پمپ بنزین است.