برای نگهداری از خودروهای هیبریدی به چه نکاتی باید توجه کرد؟ (بخش اول)
برای نگهداری از خودروهای هیبریدی به چه نکاتی باید توجه کرد؟ (بخش اول)

برای نگهداری از خودروهای هیبریدی به چه نکاتی باید توجه کرد؟ (بخش اول)، از ابتدای قرن بیست و یکم تاکنون، خودروهای هیبریدی برقی – بنزینی، ستاره‌های فروش بازار خودروی جهان بوده‌اند. تعمیر و نگه‌داری خودروهای هیبریدی نسبت به خودروهای معمولی چه تفاوتی دارد؟ مالک خودروی هیبریدی باید به چه نکاتی هنگام انجام سرویس‌ها و تعمیرات توجه داشته باشد؟ در ادامه مطلب، با ما همراه باشید تا به این دو پرسش و سوالات دیگر در مورد تعمیر و نگه‌داری خودروهای هیبریدی پاسخ دهیم و نکاتی را پیرامون این مساله برای شما بازگو کنیم.

یکسانی هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری خودروهای هیبریدی و نسخه‌های درون‌سوز 

اما تعمیر و نگه‌داری خودروهای هیبریدی نسبت به خودروهای معمولی چه تفاوتی دارد؟ مالک خودروی هیبریدی باید به چه نکاتی هنگام انجام سرویس‌ها و تعمیرات توجه داشته باشد؟ در ادامه مطلب، با ما همراه باشید تا به این دو پرسش و سوالات دیگر در مورد تعمیر و نگه‌داری خودروهای هیبریدی پاسخ دهیم و نکاتی را پیرامون این مساله برای شما بازگو کنیم.

استفاده از یک موتور الکتریکی در کنار موتور احتراق داخلی، سبب شده است تا فشار کمتری به موتور احتراق داخلی وارد شود و کارکرد پیشرانه درون‌سوز کاهش یابد؛ به همین دلیل، استهلاک موتورهای درون‌سوز در خودروهای هیبریدی نسبت به خودروهای معمولی کمتر است؛ علاوه‌برآن، قطعات الکتریکی نیازی به روان‌کار ندارند؛ از این رو، لوازم مصرفی کمتری را برای سرویس خودروی هیبریدی نیاز دارید. در یک مقایسه کلی باید گفت که هزینه سرویس خودروهای هیبریدی به دلیل فناوری بالای به‌کاررفته در ساخت آن‌ها است؛ درحالی‌که هزینه سرویس خودروهای درون‌سوز به دلیل تعدد دفعات سرویس و لوازم مصرفی، ایجاد می‌شود.

نیاز به تعویض روغن خودروهای هیبریدی در فواصل طولانی‌تر

در خودروهای هیبریدی، از موتور احتراق داخلی کمتر استفاده می‌شود؛ به همین دلیل، پیشرانه در بازه‌های زمانی طولانی‌تری نیاز به تعویض روغن پیدا می‌کند؛ بنابراین، فواصل تعویض روغن موتور برای خودروهای هیبریدی، طولانی‌تر از خودروهای معمولی است. برای این‌که بدانید اتومبیل هیبریدی شما دقیقا در چه فاصله‌ای نیاز به تعویض روغن دارد، دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید.

عمر طولانی‌تر لنت ترمز خودروهای هیبریدی 

اکثر خودروهای هیبریدی، به سیستم بازیابی انرژی ترمز مجهز هستند که موجب می‌شود خودرو در مدت طولانی‌تر و با شدت کمتر ترمز بگیرد. استفاده از این سیستم در خودروهای هیبریدی، سبب می‌شود تا فشار کمتری به لنت‌ها وارد شود و از این رو، خودروهای هیبریدی در مقایسه با خودروهای معمولی، نیاز کمتری به تعویض لنت ترمز پیدا می‌کنند؛ البته این مساله در حالتی اتفاق می‌افتد که راننده سبک آرامی در رانندگی داشته باشد و سیستم بازیابی انرژی ترمز را فعال کرده باشد.

کلیدی‌بودن سلامت سیستم خنک‌کننده برای خودروهای هیبریدی 

وجود باتری‌های بزرگی که به‌صورت دائمی شارژ و دشارژ می‌شوند، سیستم بازیابی ترمز و مبدل نیروی الکتریکی، حجم بی‌سابقه‌ای از گرما را در خودروهای هیبریدی تولید می‌کند که در اتومبیل‌های معمولی مشاهده نمی‌شود. به همین دلیل در خودروهای هیبریدی، فشار بیشتری بر سیستم‌های خنک‌کننده وارد می‌شود و باید سیستم‌های خنک‌کننده موتور و باطری، فیلتر هوا و اتصالات و شلنگ‌های سیستم خنک‌کننده در فواصل زمانی کوتاه‌مدت موردبازدید قرار گیرند و سرویس‌های دوره‌ای آن‌ها به‌دقت انجام شود.