برای نگهداری از خودروهای هیبریدی به چه نکاتی باید توجه کرد؟ (بخش دوم)
برای نگهداری از خودروهای هیبریدی به چه نکاتی باید توجه کرد؟ (بخش دوم)

برای نگهداری از خودروهای هیبریدی به چه نکاتی باید توجه کرد؟ (بخش دوم)، بهترین راه برای اطمینان از سلامت همیشگی خودرو، تدوین یک برنامه جامع و دقیق برای انجام امور مرتبط با تعمیر و نگه‌داری آن است. باید به این نکته توجه داشت که خودروهای هیبریدی برقی – بنزینی نسبت به خودروهای معمولی، پیچیده‌تر هستند و نگه‌داری از آن‌ها به دقت بیشتری نیاز دارد؛ بنابراین، لازم است که به علایم هشداردهنده خودرو و خطاهای سیستم کنترل‌کننده توجه کنید، ترمزها را در فواصل معین موردبررسی قرار دهید، مشکلات احتمالی اتومبیل خود را بشناسید و اطلاعات کاملی درخصوص نحوه عملکرد خودروهای هیبریدی داشته باشید.

از سوی دیگر، انجام خدمات تعمیر و نگه‌داری خودروهای هیبریدی، به‌راحتی در کشورمان امکان‌پذیر نیست و مراکز محدودی توانایی انجام خدمات تعمیر و نگه‌داری این خودروها را دارند؛ بنابراین، اگر مالک یک خودروی هیبریدی هستید، به دنبال مراکز معتبری برای انجام خدمات تعمیر و نگه‌داری اتومبیل خود باشید تا از خسارات احتمالی آینده جلوگیری به عمل آید. تردیدی نیست که خودروهای هیبریدی و الکتریکی، آینده صنعت خودرو را تشکیل می‌دهند و دیر یا زود، شاهد همه‌گیرشدن آن‌ها در کشورمان نیز خواهیم بود.

نگران باتری نباشید!

احتمالا بزرگ‌ترین دغدغه تمامی مشتریان درخصوص خودروهای هیبریدی، تعمیر و نگه‌داری باتری آن‌ها است؛ با این حال، نباید در خصوص پکیج باتری خودروهای هیبریدی نگرانی داشته باشید؛ چراکه آن‌ها به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که نیاز به هیچ‌گونه عملیات تعمیر و نگه‌داری ندارند.

علاوه‌برآن، اکثر خودروهای هیبریدی با ضمانت باتری از سمت تولیدکننده به دست مشتری می‌رسند و در صورت وجود مشکل، پکیج باتری‌ها تعویض خواهد شد. تنها نکته‌ای که درخصوص باتری‌ خودروهای هیبریدی وجود دارد، اطمینان‌حاصل‌کردن از سالم‌بودن اتصالات الکتریکی خودرو است تا سلامت باتری حفظ شود.

اطمینان از تسلط تعمیرکار به اصول فنی خودروهای هیبریدی

خودروهای هیبریدی به سیستم‌های سیم‌کشی نوینی مجهز هستند که بسیار پیچیده‌تر از خودروهای معمولی است و ممکن است سیم‌هایی را داخل یک خودروی هیبریدی مشاهده کنید که نمونه مشابه آن، در خودروی درون‌سوز وجود ندارد. ازاین‌رو، برای انجام تعمیر و نگه‌داری خودروهای هیبریدی، باید به شخصی مراجعه کنید که به اصول فنی و تکنیکی این خودروها آشنا باشد.

خودروهای هیبریدی معمولا با ولتاژ بالای الکتریسیته کار می‌کنند؛ از این رو، باید مکانیک به اندازه کافی تبحر داشته باشد تا دچار برق‌گرفتگی نشود. پیش از انجام سرویس‌های مربوط به خودروهای هیبریدی، مطمئن شوید مکانیک می‌داند که چه کاری انجام می‌دهد و علاوه‌برآن، ابزار مناسب را در اختیار دارد.

استفاده از روغن با درجه گران‌روی مناسب 

معمولا برای خودروهای هیبریدی، از روغن با چگالی کمتر استفاده می‌شود و روغن مورداستفاده برای اکثر آن‌ها، از درجه گرانروی 0W-20 پیروی می‌کند. در مقایسه، نسخه‌های درون‌سوز به طور معمول از روغنی با درجه گران‌روی 0W-30 استفاده می‌کنند. باید توجه داشت که هنگام انجام تعویض روغن اتومبیل‌های هیبریدی، روغن موتور با درجه گران‌روی مناسب و کارآمد برای اتومبیل خود را استفاده کنید.

استفاده از رینگ و لاستیک مناسب برای اتومبیل هیبریدی 

خودروهای هیبریدی، مجهز به رینگ‌های مخصوصی هستند که تاثیر قابل‌توجهی را بر کارایی خودرو و سیستم‌  بازیابی انرژی ترمز دارند؛ به همین دلیل، باید از رینگ‌های مناسبی برای خودروهای هیبریدی استفاده کنید و تا حد امکان، رینگ استاندارد را تعویض نکنید.

علاوه‌برآن، استفاده از لاستیک با فشار هوای تنظیم‌شده برای خودروهای هیبریدی، اهمیتی دوچندان دارد. خودروهای هیبریدی مقاومت غلتکی کمتری نسبت به خودروهای معمولی دارند؛ از این رو، باید برای خودروهای هیبریدی از تایری استفاده کرد که توسط شرکت سازنده توصیه شده است.