سیستم دید در شب (نایت ویژن) چیست؟
سیستم دید در شب (نایت ویژن) چیست؟

سیستم دید در شب (نایت ویژن) چیست؟، استفاده از تکنولوژی‌های جدید نظیر سیستم نایت ویژن، همواره در مسیر کاهش هزینه‌های جانی و مالی بوده ‌است. در صنعت خودروسازی روز دنیا نیز، به‌منظور کاهش تصادفات و خسارت‌ها، همواره از تکنولوژی روز استفاده می‌شود.کمپانی خودروسازی BMW، یکی از شرکت‌های بزرگ خودروسازی در دنیا است که همواره از برترین سیستم‌ها برای افزایش کیفیت و ایمنی محصولات خود استفاده می‌کند. سیستم نایت‌ ویژن بی ام و، یکی از سیستم‌های مذکور است که در خودروهایی مانند سری 7 بی ام و استفاده شده‌‌است. در این مقاله، قصد داریم تا تمام ابعاد این تکنولوژی را در خودروهای شرکت بی ام و بررسی کنیم. با ما همراه باشید تا بیشتر با این تکنولوژی آشنا شوید. 

سیستم نایت ‌ویژن چیست؟

شاید برای شما به‌عنوان راننده پیش آمده باشد که در جاده‌های مه‌آلود یا کم‌نور در شب، توان تشخیص اجسام، افراد یا حیوانات را نداشته‌اید. در چنین مواقعی، ممکن است حتی استفاده از چراغ مه‌شکن نیز کارگشا نباشد و تشخیص جسم متحرک یا ثابت برای راننده سخت شود. با این شرایط، احتمال تصادف، برخورد یا حتی انحراف از مسیر، به‌خصوص در جاده‌های جنگلی و کوهستانی، بسیار بالا می‌رود.

سیستم نایت ‌ویژن، در‌واقع مانند یک دوربین حرارتی از نوع thermographic camera عمل می‌کند. با چنین سازوکاری، راننده در‌کنار قدرت چراغ‌ها، توانایی تشخیص موجودات زنده را خواهد داشت. این تکنولوژی برای نخستین بار در خودروهای خاص به‌عنوان یک آپشن ویژه معرفی شد. Cadillac Deville اولین نسل از خودروهای مجهز‌به سیستم نایت‌ ویژن بوده ‌است. برند خودروساز کادیلاک در سال 2000، خودروی فوق را به سیستم دید‌در‌شب تجهیز کرد.

دید‌ در‌ شب، با تکیه بر دستگاه‌هایی به نام NVD طراحی شده ‌است که کلاً در سه حالت مختلف استفاده می‌شوند:

  1. بهبود کیفیت تصویر
  2. تصویربرداری حرارتی
  3. روشنایی فعال

سیستم نایت ‌ویژن bmw و سایر خودروهای پیشرفته امروزی، ترکیبی از دستگاه‌های NVD مانند دوربین مادون قرمز، جی‌پی‌اس، Lidar و سیستم راداری برای شناسایی و تشخیص حیوانات، انسان و اجسام است.

نمایش دید‌در‌شب برای راننده

جدیدترین نوع نمایش سیستم دید‌در‌شب برای آگاهی راننده، مانیتور LCD کریستال مایع با رزولوشن بالا در قسمت نمایش‌گر سرعت است؛ البته در خودروهای شرکت bmw و بنز کلاس W212 E، از سیستم ناوبری و صفحه نمایش اطلاعات خودرو برای نمایش نتایج تحلیلی سیستم دید‌در‌شب استفاده می‌شود. این روش، کم‌هزینه‌تر از گذاشتن مانیتور مخصوص در صفحه سرعت داشبورد رو‌به‌روی چشم راننده است، اما فاصله نسبتاً زیادی با دید مستقیم راننده دارد.

نوع دیگری از نمایش سیستم نایت‌ ویژن، در قسمت HUD شیشه جلو است. در نوع سوم، دستگیره دیمر خودرو می‌تواند روشنایی را کاهش دهد و نزدیک‌ترین خط دید اجسام را در ‌اختیار راننده قرار دهد.

ما در مقاله سیستم نایت ‌ویژن بی ام و به چه صورت است و چه تغییراتی کرده است؟، می خواهیم به معرفی و بررسی سیستم نایت ویژن بی ام و بپردازیم. با ما همراه باشید.