سیستم نایت ‌ویژن بی ام و به چه صورت است و چه تغییراتی کرده است؟
سیستم نایت ‌ویژن بی ام و به چه صورت است و چه تغییراتی کرده است؟

سیستم نایت ‌ویژن بی ام و به چه صورت است و چه تغییراتی کرده است؟، به‌طورکلی، دو نوع سیستم در فناوری دید‌در‌شب خودروها طراحی شده ‌است. سیستم‌های پسیو و سیستم‌های اکتیو که هر‌کدام دارای ویژگی‌های خاص و مزایای مخصوص‌به‌خود هستند. سیستم نایت‌ ویژن بی ام و از نوع غیرفعال یا پسیو است. در سیستم نایت‌ ویژن پسیو، به‌کمک تشعشات حرارتی ساطع‌شده از اشیا، حیوانات و انسان، راننده قادر به تشخیص آن‌ها خواهد بود؛ اما در سیستم اکتیو یا فعال، این عمل با استفاده از اشعه مادون قرمز انجام می‌شود. البته سیستم دید‌در‌شب اکتیو توانایی پوشش فاصله‌های بالا را دارد.

سیستم نایت ‌ویژن بی ام و

سیستم دید‌در‌شب مورد استفاده در خودروهای bmw نیز از نوع پسیو است. در این خودروها، سیستم با استفاده از دوربین، تابش‌های حرارتی اجسام ثابت و متحرک را ثبت می‌کند.

ویژگی مثبت این نوع از نایت ‌ویژن، پوشش فاصله بیش از 300‌متری با کنتراست بالا برای موجودات زنده است. ضعف این سیستم نیز در آب‌و‌هوای گرم پدیدار می‌شود. همچنین رزولوشن و وضوح تصاویر در این سیستم، مقداری پایین‌تر است. دوربین نایت ویژن بی ام و معمولاً در پشت شبکه‌های جلوپنجره خودرو در سمت راست خودرو از روبه‌رو قرار دارد.

تغییرات سیستم دید‌در‌شب بی ام و

اولین سیستم نایت ‌ویژن بی ام و در سال 2005 در بی ام و سری7 E65 رونمایی شد. امتیاز خاص این سیستم در بی ام و، این است که با پردازش اشعه مادون قرمز، اطلاعات اضافی خروجی مانیتور را با تاکید بر عابران پیاده و حیوانات محدود می‌کند؛ همچنین تا فاصله بیش از 300‌متری، سیستم نایت‌ ویژن بی ام و می‌تواند خیرگی نور چراغ‌ها، علائم نوری جاده‌ای و هر منبع نوری در جاده را کاهش دهد.

در آپدیت سال 2008 سیستم دید‌در‌شب برند فوق در خودروی بی ام و سری 7 F01، سیستم تشخیص عابر‌پیاده نیز اضافه شد. در این به‌روزرسانی، پس از تشخیص عابر، علامت هشدار روی صفحه ناوبری اطلاعات و صفحه اتوماتیک HUD روی شیشه جلو ظاهر می‌شود.

در سال 2013، نسخه جدید سیستم نایت ‌ویژن بی ام و با Dynamic Light Spot رونمایی شد. در این نسخه، قابلیت تشخیص مستقل حیوانات نیز افزوده شد. این سیستم، در ‌لحظه، اجسام، اشیا و حیوانات را در محدوده پرتو نور و خارج از آن نشان می‌دهد. برخورد احتمالی با هر حیوان، عابر یا جسمی پس از تشخیص روی صفحه کنترل، هشدار داده می‌شود.

نکته جالب این است که پس از تشخیص توسط سیستم نایت‌ ویژن بی ام و ، ترمزها در حالت حداکثر قدرت قرار می‌گیرند و هشداردهنده صوتی نیز به ‌صدا درخواهد آمد؛ البته این ویژگی برای سیستم نایت ‌ویژن با به‌روز‌رسانی Dynamic Light Spot است. چنین ویژگی‌هایی در بی ام و سری 5 مدل 2014 نیز دیده‌ می‌شود.

تعدادی از خودروهای bmw مجهز به سیستم نایت ‌ویژن را در این قسمت آورده‌ایم:

  1. بی ام و سری 5 مدل 2017 و 2018
  2. بی ام و سری 7 مدل 2016 تا 2018
  3. بی ام و سری 6 گرن کوپه مدل 2012 تا 2014

در تمامی مدل‌های یادشده، خروجی سیستم نایت‌ ویژن بی ام و روی صفحه ناوبری قرار دارد. همچنین غیر از موارد اول و سوم، سایر خودروها مجهز به سیستم تشخیص عابر پیاده و حیوانات هستند.