عدم استفاده از خودرو برای مدتی طولانی، حمل بار بیش از حد با خودرو، استفاده از روغن موتور اشتباه،  عدم استفاده از نقاط جک و رانندگی با موتوری بیش از حد گرم، کارهایی که باعث اوراقی خودرو می شوند
عدم استفاده از خودرو برای مدتی طولانی، حمل بار بیش از حد با خودرو، استفاده از روغن موتور اشتباه، عدم استفاده از نقاط جک و رانندگی با موتوری بیش از حد گرم، کارهایی که باعث اوراقی خودرو می شوند

عدم استفاده از خودرو برای مدتی طولانی، حمل بار بیش از حد با خودرو، استفاده از روغن موتور اشتباه،  عدم استفاده از نقاط جک و رانندگی با موتوری بیش از حد گرم، کارهایی که باعث اوراقی خودرو می شوند، با ما همراه باشید تا در این مقاله به شما کارهایی را معرفی کنیم که باید از انجام آنها اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث آسیب شدید به خودرو و در نتیجه اوراقی شدن آن شود. با ما همراه باشید.

عدم استفاده از خودرو برای مدتی طولانی

اتومبیل‌ها برای استفاده ساخته شده‌اند و نگه‌داری طولانی‌مدت آن‌ها در پارکینگ، موجب واردآمدن خسارات قابل‌توجهی به خودروها می‌شود. نگه‌داری طولانی‌مدت خودرو در یک زمان، موجب خشک‌شدن مهر و موم قسمت‌های مختلف می‌شود که در نتیجه آن، شاهد نشتی از قطعات خواهید بود. هم‌چنین پارک‌کردن خودرو برای مدت طولانی زیر تابش مستقیم نور خورشید، قطعات پارچه‌ای و پلاستیکی کابین را نابود خواهد کرد.

یدک کشیدن یا حمل بار بیش از حد با خودرو

خودروهای سواری برای یدک‌کشیدن یا حمل بار بیش از حد طراحی نشده‌اند؛ بنابراین، حمل بار بیش از حد یا یدک‌کشی محموله‌های سنگین، به سیستم تعلیق و شاسی خودرو آسیب وارد می‌کند. تمامی خودروها توانایی یدک‌کشیدن محموله‌ها را دارند؛ اما پیش از اقدام به یدک کشی، ظرفیت بار قابل‌تحمل اتومبیل خود را در دفترچه راهنما مطالعه کنید.

استفاده از روغن موتور اشتباه

درجه روغن موتور مناسب هر خودرو، در دفترچه راهنمای آن ثبت شده است و مالک باید دقیقا از همین نوع روغن برای پیشرانه استفاده کند. هر کدام از موتورها، به روغن با درجه گرانروی یا ویسکوزیته مخصوصی نیاز دارند. استفاده از روغن موتور نامناسب، باعث می‌شود که قطعات داخلی پیشرانه آسیب ببیند یا فرسوده شود. بنابراین، همواره باید از روغن موتوری مناسب استفاده کنید تا سلامت پیشرانه اتومبیل شما تضمین شود.

 عدم استفاده از نقاط جک

اکثر اتومبیل‌ها به دو نقطه جک در دو طرف مجهز هستند؛ یکی از آن‌ها پشت چرخ جلو و دیگری جلوی چرخ عقب قرار دارد. این نقاط برای بلندکردن خودرو ایده آل هستند؛ چراکه برای تحمل وزن خودرو به اندازه کافی قدرت دارند. برای تعویض لاستیک‌ها، حتما باید جک بالابر را روی این نقاط قرار دهید؛، در غیر این ‌صورت، سایر قطعات خودرو هم‌چون کف اتومبیل و پنل‌های بدنه آسیب خواهند دید. علاوه‌برآن، عدم استفاده از نقاط جک موجب خواهد شد که اتومبیل واژگون شود و راننده بر اثر این حادثه آسیب ببیند.

رانندگی با موتوری بیش از حد گرم

اگر پیشرانه شما بیش از حد گرم شده است، در اسرع وقت خودرو را متوقف کنید؛ چراکه افزایش بیش از حد دمای موتور، نشان‌دهنده وقوع مشکلی در سیستم خنک‌کننده است. اکثر اتومبیل‌ها برای این مساله چراغ هشداردهنده دارند؛ اما اگر بوی سوختگی حس کردید، حتما در گوشه‌ای متوقف شوید و خودرو را بررسی کنید.

برخی افراد اعتقاد دارند هنگامی که پیشرانه گرم می‌شود، باید با سرعت بیشتری رانندگی کنید تا هوای بیشتری وارد پیشرانه شود و آن را خنک کند. عده‌ای دیگر نیز اعتقاد دارند روشن‌کردن بخاری موجب تخلیه بخشی از دمای پیشرانه می‌شود. با این وجود، بهترین راه توقف‌کردن و بررسی مشکل از نزدیک است.

با ما همراه باشید تا در مقاله ورود به گودال‌های عمیق آب، دنده عقب گرفتن هنگام حرکت به جلو، ایجاد تغییرات بیش از حد در خودرو، استفاده از قطعات ارزان‌قیمت یا تقلبی، بازگذاشتن پنجره‌ها هنگام طوفان و استفاده از آب ساده برای سیستم خنک‌کننده، کارهایی که باعث اوراقی خودرو شما می شوند، به بررسی سایر موارد آسیب زننده به خودرو بپردازیم.