عواقب جبران‌ناپذیر رانندگی با باک خالی
عواقب جبران‌ناپذیر رانندگی با باک خالی

عواقب جبران‌ناپذیر رانندگی با باک خالی، درست است که در زمانی که چراغ بنزنی روشن می شود هنوز مقداری بنزین داخل باک وجود دارد و با استفاده از سوخت باقی‌مانده در مخزن، می‌توان مسافتی را طی کرد، اما رانندگی بدون بنزین، قطعاً می‌تواند باعث ورود آسیب‌های جدی به خودرو شود. در این مقاله، قصد داریم عواقب جبران‌ناپذیر رانندگی با باک خالی را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

چرا رانندگی با باک خالی اشتباه است

اگر شما نیز یکی از راننده‌هایی هستید که روی مسافتی که می‌توان با چراغ روشن بنزین طی کرد شرط‌بندی می‌کنید، بدانید که تنها نیستید. طبق تحقیقات متعدد بین‌المللی، بیش از نیمی از راننده‌ها زمانی به پمپ بنزین مراجعه می‌کنند که چراغ بنزین خودرو روشن شده باشد و البته که عده زیادی نیز همچنان به رانندگی بدون بنزین ادامه می‌دهند.

اینکه این رفتار نتیجه تنبلی در مراجعه به پمپ بنزین باشد یا خساست در پرداخت هزینه بنزین، تفاوتی در آسیب وارده به خودرو ایجاد نمی‌کند. در ادامه، لیستی را از آسیب‌هایی که رانندگی با باک خالی می‌تواند به‌دنبال داشته باشد، آماده کرده‌ایم.

فرسایش پمپ سوخت

سوخت موجود در مخزن بنزین ‌هنگام گردش، به‌ روان بودن و خنک شدن پمپ بنزین کمک زیادی می‌کند. نبود سوخت کافی در باک، به این معنی است که پمپ سوخت به میزان معمولی روان نمانده است؛ درنتیجه، رانندگی با باک خالی و ادامه رانندگی بدون بنزین، باعث فشار زیاد به پمپ و داغ شدن آن می‌شود که می‌تواند باعث خراب شدن پمپ سوخت شود.

رسوبات و لجن‌ مخزن

سوخت اغلب حاوی مقادیر زیادی از آلاینده‌ها است که معمولاً در کف مخزن خودرو جمع می‌شوند و به‌مرور زمان به لجن تبدیل می‌شوند. رانندگی بدون بنزین، باعث می‌شود که این لجن توسط پمپ سوخت مکیده و به موتور منتقل شود. در‌نتیجه، انژکتورها و فیلتر سوخت خودرو مسدود می‌شوند و رفع این مشکل، بی‌هزینه نخواهد بود

هوا

مخزن سوخت خالی، می‌تواند منجر‌به پمپاژ هوا شود که همین امر باعث ایجاد مشکل برای پمپ سوخت یا سایر اجزای موتور می‌شود.

مبدل کاتالیزور

به‌دلیل عدم سوخت‌رسانی صحیح و کافی به موتور هنگام رانندگی با باک خالی، عمل احتراق در خودرو به‌‌طور استاندارد انجام نمی‌گیرد؛ در‌نتیجه، مبدل کاتالیزوری موجود در اگزوز خودرو آسیب می‌بیند و این آسیب می‌تواند هزینه زیادی ایجاد کند.

توقف ناگهانی خودرو

اگر هیچ سوختی در باک نباشد، خودرو نمی‌تواند به حرکت خود ادامه دهد. با قطع ناگهانی سوخت، موتور خودرو از کار خواهد افتاد. تصور کنید که این اتفاق در یک جاده شلوغ یا بزرگراه رخ دهد. طبیعتاً کنترل اوضاع در چنین شرایطی بسیار خطرناک خواهد بود.

اما اگر مچبور شدیم با باک خالی رانندگی کنیم، چکار باید بکنیم؟، با ما همراه باشید تا در مقاله اگر مجبور شدیم به رانندگی با باک خالی ادامه دهیم، برای کاهش آسیب چه کنیم؟، راهکارهایی را برای کاهش آسیب به خودرو بیان کنیم.