نحوه تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک
نحوه تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک

نحوه تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک، فرض کنید قصد تبدیل گیربکس دستی به اتومات 206 را دارید. همان‌طور که می‌دانید مدل‌های کارخانه‌ای اتومات پژو 206 نیز در ایران تولید می‌شود. عده‌ای تصور می‌کنند که برای اتوماتیک شدن پژو 206 دستی، دقیقا همان گیربکس اتوماتیک کارخانه‌ای را جایگزین جعبه دنده معمولی می‌کنند. این تصور کاملا اشتباه است. اجازه دهید خیال شما را راحت کنیم. اصلا در ایران چیزی به نام گیربکس اتوماتیک نو نداریم. با ادامه مقاله "نحوه تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک" با ما همراه باشید.

نحوه تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک

تبدیل گیربکس معمولی به اتومات چیزی در حدود 2 تا 3 روز در تعمیرگاه به‌طول می‌انجامد. برای این منظور ابتدا سیستم گیربکس دستی از پیشرانه خودرو خارج می‌شود. سپس جعبه دنده ZF آلمان جایگزین آن می‌شود. دسته دنده مخصوص خودروهای اتوماتیک نیز جایگزین دسته دنده معمولی می‌شود. پس از تعویض پشت آمپر، نوبت به سیم کشی گیربکس اتوماتیک می‌رسد.

تکنولوژی گیربکس ZF قدیمی است. بنابراین خبری از کامپیوتر گیربکس روی این قطعه نیست. ضمن اینکه ساعت و شیر برقی نیز در آن وجود ندارد. به همین دلیل نمی‌توان جلوی تقه زدن ماشین حین حرکت با این خودرو را گرفت. در نتیجه با پشت سرگذاشتن مراحل فوق، کار تبدیل جعبه دنده به پایان می‌رسد.

تبدیل گیربکس معمولی به اتوماتیک در کدام خودروها امکان‌پذیر است؟

امکان تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک در همه خودروها وجود ندارد. نباید تصور کنید چون مدل اتوماتیک خودرویی مانند کوییک در بازار وجود دارد، می‌توانید جعبه دنده ماشین معمولی خود را نیز تعویض کنید. تعمیرکاران حرفه‌ای تنها برای مدل‌های خاصی از خودروهای سواری کار تبدیل گیربکس را انجام می‌دهند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  • پژو پرشیا
  • زانتیا
  • سمند با موتور معمولی
  • دنا
  • پژو 405
  • پژو 206

هزینه تبدیل گیربکس دنده‌ای به اتومات

هزینه تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک پرشیا با سمند یا سایر خودروها خیلی تفاوت ندارد. به این دلیل که روی تمام این خودروها از یک نوع جعبه دنده یعنی گیربکس ZF آلمان استفاده می‌شود. مقدار دقیق هزینه با توجه به نوع تجهیزات و دستمزد تعمیرکار تعیین می‌شود. معمولا اگر اجازه دهید که تعمیرکار قطعات گیربکس دستی خودرو را بردارد، تا حدود 20 درصد هزینه کمتری را از شما دریافت می‌کند.

بعضی از افراد تصور می‌کنند که برای تبدیل گیربکس دنده‌ای به اتومات نیاز به مجوز راهنمایی و رانندگی وجود دارد. دریافت مجوز از پلیس تنها زمانی اجباری است که نیاز به تغییر اطلاعات مندرج در سند مالکیت خودرو وجود داشته باشد. این در حالی است که نیازی به تغییر سند برای تعویض گیربکس نیست. بنابراین می‌توانید آزادانه گیربکس خودرو را از دستی به اتومات یا برعکس تبدیل کنید.