چگونگی کارکرد گیربکس ها و انتقال قدرت
چگونگی کارکرد گیربکس ها و انتقال قدرت

توسعه و پیشرفت سیستم های انتقال قدرت باعث می شود که یک طرح جدید گیربکس اتوماتیک شش دنده برای تولید انبوه اماده شود. ساختار این گیربکس ها طوری هستند که به اسانی می توانند به گیربکس های هفت تا نه دنده توسعه یابند.

چگونگی کارکرد گیربکس ها و انتقال قدرت

چگونگی کارکرد گیربکس ها و انتقال قدرت

 می توانیم بگوییم گیربکس اتوماتیک می توانند مراحل زیادی از نسبت دنده ها را مدیریت کنند و با استفاده از میدل گشتاور به جای کلاچ به خوبی حرکت کنند. یک موتور الکتریکی بر روی مبدل گشتاور عملیات حرکت و ایستادن را بهبود می بخشد در واقع این موتور در هنگام ایستادن با مقابل با مبدل گشتاور انرژی ان را به صورت الکتریکی ذخیره کرده و در موقع حرکت این انرژی به موتور بازگردانده میشود این موتورمانند یک سیستم انتقال قدرت متغییر cvt است و به منظور بهبود عملکرد موتور است.

از مزیت در گیربکس اتوماتیک این است که دنده ها را بطور خودکار تعویض می کند و وظایف راننده را کاهش می دهد، در نتیجه او مجبور نخواهد بود در تعویض دنده ها مهارت خاص رانندگی را داشته باشد. در این نوع سیستم های انتقال قدرت ، متناسب با مقاومت مسیر حرکت ،که به وزن،سرعت و موقعیت خودرو بستگی دارد ، در مواقع لزوم تعویض دنده ها بطور خودکار صورت می گیرد. در جعبه دنده های معمولی سرعت بیش از حد و یا ناهماهنگی بین سرعت چرخهابه ویژه اگر راننده غیر ماهر باشد، به استهلاک سریع قطعات خواهد انجامید.

در صورتیکه در جعبه دنده های اتوماتیک راننده در گیربکس اتوماتیک  تنها به اهرم تغییر وضعیت دنده ها و پدال گاز برای سرعت گیری نیاز دارد. گیربکس اتوماتیک به مجموعه ای به نام مبدل گشتاور مجهز می باشند.مجموعه نامبرده با روغن کار می کندو دوام کافی دارد.  با انتقال حرکت آرام از موتور، از وارد شدن ضربات ناگهانی به اجزای مسیر انتقال قدرت جلوگیری میکند و در نتیجه تعمیرات را کاهش میدهد.

مدل جدید سری ۵ بی ام و

بی ام و جزئیات اهدافش برای سری 5 جدید را اعلتم کرده است. این مدل که در اروپا در ماه جولای به فروش خواهد رسید، ترکیبی از تکنولوژی جدید و بدنه ای بسیار سبک را دارا می باشد که موقعیت آن به عنوان بهترین خودرو را حفظ خواهد کرد.

سه مدل این بی ام و عبارتند از 520 i و 530 i و 530d  و قدرت آنها به ترتیب عبارت است از: 170، 231 و 218 اسب بخار. شتاب صفر تا صد این 3 مدل نیز به ترتیب 9 ، 6.9 . 7.1 ثانیه می باشد.

این مدلها 65 کیلوگرم از سری 5 های فعلی سبکتر هستند و این مساله به همراه تکنولوژی بسیار بالای این مدل این ادعا را برای شرکت بی ام و پدید آورده است که این مدل معیار مقایسه برای این سبک خودرو است.

قسمت جلوی خودرو و تمام سیستم تعلیق از آلومینیوم می باشد و 2 نوع موتور، یکی بنزینی بای-وانوس و دیگری دیزلی 3 لیتری برای این مدلها وجود دارد.

این موتورها از نظر مصرف سوخت بسیار اقتصادی هستند.

سیستم دنده دستی 6 سرعته نیز از تغییرات این مدل جدید است.

در ماه اکتبر مدل 545i نیز عرضه خواهد شد که دارای 8 سیلندر و 4400 سی سی حجم و 333 اسب بخار قدرت می باشد.