آشنایی با قطعات تشکیل دهنده کولر و علائم خرابی هریک از آنها

آشنایی با قطعات تشکیل دهنده کولر و علائم خرابی هریک از آنها، کولر خودرو همانند سایر بخش های خودرو از قطعات و بخش های کوچکتری تشکیل شده است که هرکدام وظیفه و فعالیت مخصوص خود را دارند. در این مقاله قصد داریم شما را با قطعات تشکیل دهنده کولر خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

قطعات تشکیل‌دهنده کولر خودرو

کمپرسور

همانطور که بیان شد کمپرسور وظیفه متراکم نمودن گاز خنک‌کننده را بر عهده داشته و نیروی لازم جهت این کار نیز به واسطه تسمه دینام از موتور تامین می‌گردد. در ادامه نگاهی به علائم خرابی کمپرسور کولر ماشین خواهیم داشت.

علائم خرابی کمپرسور کولر خودرو

علائم خرابی کمپرسور کولر خودرو موارد زیادی هستند که در ادامه نگاهی به این موارد خواهیم داشت:

  • مستهلک شدن باطری خودرو
  • خرابی ترموستات
  • ایجاد فاصله بین کلاچ و پولی
  • خرابی رله کمپرسور

البته در انتهای فهرست علائم خرابی کمپرسور کولر خودرو می‌توان گزینه خرابی باطری خودرو را شایع‌ترین علامت خرابی کمپرسور کولر ماشین دانست.

کندانسور

در این بخش به یکی از مهم‌ترین بخش‌های کولر یعنی کندانسور می‌پردازیم؛ اساس کار کندانسور همانند رادیاتور بوده و گاز ورودی به آن، با از دست دادن گرما تبدیل به مایع می‎‌‌شود. مایع خروجی کندانسور، با توجه به دمای پایین خود، وظیفه خنک‌کاری بر عهده دارد.

شیر انبساط

میزان گاز وارد شده از کندانسور به اواپراتور، توسط شیر انبساط تعیین و کنترل شده و از سویی دیگر، کاهش فشار نیز در این قطعه رخ می‌دهد. به عبارتی دیگر، شیر انبساط متعادل‌کننده بار گرمایی و میزان خنک‌کنندگی اواپراتور است. علائم خرابی شیر انبساط کولر خودرو موضوع بخش بعدی این مقاله است.

علائم خرابی شیر انبساط کولر ماشین ؛ نگاهی به 2 علامت برای خرابی شیر انبساط کولر مایشن

  1. سر و صدای بیش از حد

اگر صدای کولر ماشین بیش از حد باشد، می‌توان آن را یکی از علائم خرابی شیر انبساط کولر خودرو دانست. ولی درکل اگر صدای کولر بیش از حد بود، حتما کولر ماشین را به تعمیرکار نشان دهید.

  1. کار کردن کولر خودرو به‌صورت پیوسته

کار کردن کولر ماشین به‌طور پیوسته، یکی دیگر از علائم خرابی شیر انبساط کولر خودرو است. کار کردن بیش از حد و مداوم کولر خودرو باعث می‌شود دستگاه تشخیص دما به‌درستی کار نکند کولر ماشین شما به‌مشکل بخورد.

خشک‌ کننده

بین اواپراتور و کندانسور کولر تجهیزی قرار دارد تحت عنوان خشک‌کننده (ریسیور درایر)، با استفاده از یک ماده شیمیایی رطوبت را جذب می‌کند. وجود این ماده شیمیایی حیاتی است چراکه در صورت وجود آب، بلورهای یخ تشکیل شده و در نتیجه سیستم تهویه عمل نکرده و دچار آسیب خواهد شد. شاید ملموس‌ترین مثال برای درک عملکرد این ماده شیمیایی، بسته‌های کوچکی باشد که در کفش‌ها و کیف‌ها قرار داده می‌شود.

اواپراتور یا تبخیرکننده

همانطور که از اسم این قطعه پیداست، تبخیر آب در این قطعه اتفاق افتاده و حرارت گرمای کابین، گرفته می‌شود تا کولر خودرو بتواند خودی نشان دهد.

فن کولر

فن کولر وظیفه گردش هوا را بر عهده دارد و با چرخش هوا، خنکی را برای شما به ارمغان می‌آورد.