قبل از سفر چه مواردی را باید در خودرو چک کرد؟
قبل از سفر چه مواردی را باید در خودرو چک کرد؟

قبل از سفر چه مواردی را باید در خودرو چک کرد؟، آیا قصد مسافرت دارید؟ قبل از انجام این کار، باید بخش‌های مختلف خودرو را به کمک یک چک‌لیست خودرو بررسی کنید تا مطمئن شوید که اتوموبیل در شرایط خوبی قرار دارد. اگر قبل از سفر زمانی را صرف تهیه چک‌لیست خودرو کنید، می‌توانید از بیشتر مشکلاتی که ممکن است سفرتان را خراب کند، جلوگیری کنید. ما در این مقاله درباره موارد مهمی که باید قبل از سفر با خودرو مورد بررسی قرار داد، صحبت می‌کنیم.

بازرسی کلی خودرو

به‌ دنبال نشانه‌های مشکل‌ساز در خودرو باشید. علاوه ‌بر آماده‌سازی لوازم مختلف برای رفتن به یک سفر هیجان‌انگیز، بازرسی عمومی راهی عالی برای شناسایی مشکلات خودرو است. وضعیت پنجره‌ها و بدنه خودرو را چک کنید و به‌ دنبال چیزهای غیرعادی باشید. هر چیزی که به نظر از حالت عادی خارج است، ارزیابی کنید یا اگر توانایی چنین کاری را ندارید، به یک مکانیک مجرب مراجعه کنید.

چک‌کردن برف‌پاک‌کن شیشه جلوی خودرو

مانند سایر قسمت‌های خودرو، برف‌پاک‌کن‌های شیشه جلوی خودرو نیز می‌توانند به ‌مرور زمان خراب شوند یا در طولانی‌مدت خشک شوند و ترک بخورند. برف‌پاک‌کن‌ها را تست کنید و مطمئن شوید که می‌توانند به درستی کار کنند. در غیر این صورت، باید آن‌ها را تعویض کنید.

بررسی میزان باد لاستیک‌ها

رانندگی با لاستیک‌های کم‌باد، با آسیب‌رساندن به دیواره لاستیک‌ها، احتمال انفجار تایرها را بالا می‌برد. می‌توانید میزان فشار مناسب برای تایرها را در دفترچه راهنمای خودرو پیدا کنید. فشار لاستیک را در هوای معتدل یا در وسط روز بررسی کنید؛ زیرا فشار بر اساس دما تغییر می‌کند. 

چک‌کردن چراغ‌ها و بوق خودرو

سالم‌بودن چراغ‌های جلو، عقب و چراغ‌های روشنایی (نور بالا) برای رانندگی ایمن در شب مهم است. مطمئن شوید که چراغ‌ها کاملاً سالم و پُرنور هستند. در‌حالی‌که چراغ‌ها را آزمایش می‌کنید، چند بار بوق خودرو را نیز فشار دهید تا مطمئن شوید که به‌درستی کار می‌کند. چراغ‌های معیوب می‌توانند خطرناک باشند؛ زیرا سایر رانندگان متوجه نمی‌شوند که هنگام رانندگی قصد انجام چه کاری را دارید.

بررسی مقدار عاج روی لاستیک‌ها

لاستیک‌های ساییده‌شده، بیشتر در معرض انفجار قرار دارند و میزان اصطکاک خودرو را نیز هنگام خیس‌بودن جاده کاهش می‌دهند. ‌دنبال علائم کاهش عاج لاستیک‌ها باشید. یک سکه را وارونه در شیار لاستیک قرار دهید و ببینید که چقدر از سکه داخل شیار قرار می‌گیرد. اگر سکه تا یک‌سوم درون شیار فرو رود، لاستیک‌ها باید تعویض شوند.

چک‌کردن کلیه مایعات خودرو

اکثر وسایل نقلیه برای داشتن عملکردی مناسب، به مایعات و روان‎کننده‌های مختلفی از جمله مایع خنک‌کننده و مایع شیشه‌شور خودرو نیاز دارند. مایع خنک‌کننده هنگام رانندگی، از گرم‌شدن زیاد موتور در طولانی‌مدت جلوگیری می‌کند؛ بنابراین قبل از ترک خودرو، مطمئن شوید که آن را خاموش کرده‌اید.

توجه به سلامت باتری

اگرچه تشخیص نشانه‌های مربوط به کارکرد بد باتری می‌تواند دشوار باشد، اما کارهایی را جهت حصول اطمینان از اینکه باتری ارتباط درستی با سیستم الکتریکی خودرو دارد، می‌توان انجام داد. برای این کار، می‌توانید از دستگاه سنجش ولتاژ یا ولت‌متر استفاده کنید تا میزان شارژ باتری را چک کنید.