چرا در فصول سرد مصرف سوخت بالا می رود و چه راه حل هایی برای کاهش مصرف سوخت در این فصول وجود دارد

چرا در فصول سرد مصرف سوخت بالا می رود و چه راه حل هایی برای کاهش مصرف سوخت در این فصول وجود دارد، فصل زمستان و بارش برف، در کنار زیبایی‌های طبیعی ناشی از بارش برکت خدا، سختی‌ها و مشکلاتی را هم به همراه دارد که در مورد خودروها علاوه بر بالا رفتن مصرف سوخت، مشکلات رانندگی در جاده‌های برفی و یخ‌زده را نیز به دنبال دارد  موضوع این مقاله این است که چگونه مصرف سوخت در زمستان را کاهش دهیم و ابتدا قصد داریم ببینیم که به چه دلیل این پدیده در روزهای سرد رخ می‌دهد.

دلایل بالا رفتن مصرف سوخت در ایام سرد سال

بالا رفتن مصرف سوخت در ایام سرد سال دلایل مختلفی دارد که موارد زیر جزو این دلایل هستند:

 • اولین نیاز موتور خودرو برای انجام‌وظیفه‌ی خود سوخت است. از زمانی که ماشینتان استارت می‌خورد و روشن می‌شود تا زمانی به مقصد برسید و آن را خاموش‌کنید، موتور برای انجام کار خود بنزین مصرف می‌کند. در روزهایی که هوا سرد است و به‌خصوص اگر دمای هوا زیر صفر باشد، مدت‌زمان بیشتری لازم است تا موتور و بنزین به دمای ایدئال برای حرکت برسند. این موضوع در طی مسافت‌های کوتاه‌تر بیشتر خود را نشان می‌دهد.
 • هوای سرد به‌طور محسوس یا نامحسوس هوای لاستیک را کم می‌کند و این موضوع باعث افزایش سطح اصطکاک تایر با زمین می‌شود و درنتیجه به انرژی بیشتری برای غلبه بر این نیروی اصطکاک نیاز است. همچنین ممکن است خود شما به خاطر رانندگی در مسیر برفی باد لاستیکتان را کم کنید، به‌هر‌حال نتیجه همان است، مصرف بیشتر سوخت.
 •  تقریباً می‌توان گفت تمام سیستم‌های به کار گرفته‌شده در ساخت خودرو تحت تأثیر سرما، سخت‌تر کار می‌کنند و نیازمند انرژی بیشتری هستند تا بتوانند عملکرد مناسبی داشته باشند. از باتری خودرو گرفته تا بخاری و گرم‌کن صندلی.
 • غلظت هوای سرد بیشتر غلظت هوای گرم است و به همین جهت خودروی شما برای حرکت با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت در فصل زمستان به انرژی بیشتری نسبت به شرایط مشابه در فصل تابستان نیاز دارد.
 • برخی از رانندگان برای داشتن تسلط بیشتر بر خودرو، هنگامی‌که دانه‌های برف از آسمان به زمین هجوم می‌آورند، وزن خودروی‌شان را بیشتر می‌کنند که البته کار صحیحی است. مسئله این است که این کار صحیح با افزایش مصرف سوخت همراه است.
 • به دلیل غلظت بالاتر هوای سرد تغییر ندادن حالت آئرودینامیکی طبیعی ماشین بسیار ضروری است. باید بدانید که اگر بار اضافه‌ای بر روی باربندتان دارید، ناخواسته در حال افزایش مصرف سوخت خودروی‌تان هستید
 • یکی از کلی‌ترین دلایل نیز این است که پمپ‌بنزین‌ها در فصول سرد سال بنزین زمستانی به شما عرضه می‌کنند که این نوع بنزین انرژی کم‌تری نسبت به بنزین تابستانی دارد. شاید این موضوع در کشور ما خیلی رایج نباشد و اصلاً بعید است که نوع بنزین ارائه‌شده توسط پمپ‌های بنزین به خاطر دمای هوا عوض شود.

راه‌حل‌هایی برای کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان

راه‌کارهایی که برای حل این مشکل می‌توان به کاربست، جلوگیری از وقوع مشکلاتی است که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم به‌اضافه‌ی چند نکته‌ی دیگر:

 • تا حد امکان سعی کنید ماشینتان را در فضای بسته و گرم مانند پارکینگ و گاراژ پارک کنید تا موتور و اتاق خودروی‌تان خیلی سرد نشوند که این عمل موجب کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان می‌شود.
 • سعی کنید اگر قرار است خودروی‌تان را روشن کنید چند کار را باهم انجام دهید و چند مسیر را پشت‌هم طی کنید. به یاد داشته باشید که مصرف سوخت در مسافت‌های کوتاه بیشتر است.
 • توصیه می‌شود که تنها 30 ثانیه پس از روشن کردن خودرو حرکت را آغاز کنید و زمان ایستادن پس از شروع به کار موتور را به حداقل برسانید. موتور خودرو درحرکت سریع‌تر گرم می‌شود و درنتیجه شما هم زودتر می‌توانید از بخاری استفاده کنید و اتاق ماشین را گرم‌کنید. این کار نیز موجب کاهش مصرف سوخت خودرو در صفل زمستان می‌شود.
 • از امکاناتی مانند گرم‌کن صندلی بیش‌ازحد نیاز استفاده نکنید که باعث می‌شود زودتر به پمپ‌بنزین بروید.
 • میزان باد لاستیکتان را به‌طور منظم بررسی کنید تا موجب کاهش مصرف سوخت خودرو در فصل زمستان شود.
 • از روغنی که کمپانی سازنده‌ی خودروی‌تان برای استفاده در هوای سرد پیشنهاد کرده است استفاده کنید.
 • وسایل اضافی مانند بار بارند را که موجب مقاومت در برابر باد می‌شوند از خودروی‌تان حذف کنید. گذاشتن اسکی بر روی سقف خودرو وقتی در سطح شهر رانندگی می‌کنید نه باکلاس است و نه جذاب.