بازار خودرو در ترکیه

سیستم حمل و نقل عمومی در کشور ترکیه چنان قدرتمند است که کمتر نیاز به خرید خودروی شخصی در این کشور احساس می‌شود. خرید خودور در ترکیه بر عکس ایران نه تنها روشی برای حفظ سرمایه نیست، بلکه هزینه‌های بیمه، تعمیر و نگهداری و همچنین گرانی بنزین بودجه‌ی سالانه‌ی زیادی را به شما تحمیل می‌کند. با این حال همچنان افرادی هستند که تمایل دارند با اتومبیل خود تردد کنند.

بازار خودرو در ترکیه

بازار خودرو در ترکیه

بازار خودروی ترکیه بسیار متنوع است. بسیاری از برندهای مطرح دنیا علاوه بر صادرات محصولاتشان به ترکیه، دفاتر نمایندگی و فروش فعال در این کشور دارند. در کنار محصولات خارجی، خودروهای ترکی نیز به چشم می‌خورند. تنوع حضور تولیدکنندگان خودرو در ترکیه،‌ بازار رقابت در این کشور را رونق داده است.

محبوب‌ترین خودرو‌ها در ترکیه

همان‌طور که در بالا اشاره شد برندهای زیادی در بازار خودروی ترکیه به چشم می‌خورند. از گران‌ترین تولیدکنندگان خارجی مانند بنز و بی‌ام‌و گرفته تا محصولات منطقه‌ای مانند ایران‌خودرو.

در میان برندهای موجود در بازار خودروی ترکیه سه برند رنو، فیات و فولکس واگن از همه محبوب‌تر و پرفروش‌ترند. فورد، تویوتا، هیوندای و پژو به ترتیب در جایگاه‌های بعدی پرفروش‌ترین‌ها قرار می‌گیرند.

خرید خودرو به صورت مستقیم از کمپانی

علاوه بر تولید‌کنندگان خودروهای داخلی در ترکیه، بسیاری از برندهای خودروسازی جهان دفاتر نمایندگی در این کشور دارند. چنانچه تمایل به خرید خودروی صفر دارید می‌توانید به صورت مستقیم به این دفاتر مراجعه کنید تا قیمت‌ تمام شده‌ی خریدتان کاهش پیدا کند.

خرید مستقیم از کمپانی تفاوتی با روش‌های دیگر خرید ندارد. شما هیچ محدودیتی برای انتخاب مدل نخواهید داشت. ضمن آنکه می‌توانید مستقیم به نمایشگاه‌های فعال کمپانی مراجعه و از نزدیک اتومبیل مورد نظرتان را بررسی نمائید.

آیا برای خرید خودرو نیاز به اقامت هست؟

هر شهروند خارجی که در ترکیه قصد خرید خودرو دارد باید اقامت این کشور را داشته باشد. فرقی ندارد اجازه‌ی اقامت از چه نوع و تا چه مدتی باشد.

برای خرید خودرو در کشور ترکیه اجازه‌ی اقامت در ترکیه اجباری‌ست. به اتباع خارجی که برای دریافت پلاک شخصی اقدام می‌کنند، پلاک آبی رنگ تعلق می‌گیرد. با پایان یافتن مدت زمان اقامت در صورت عدم تمدید، دارنده‌ی پلاک آبی اجازه‌ی تردد با خودرو را نخواهد داشت و چنانچه مبادرت به این کار کند، مشمول پرداخت جریمه خواهد شد.

همچنین خارجی‌هایی که در ترکیه برای خرید خودرو اقدام می‌کنند، معاف از پرداخت مالیات هستند.

نکات مهم خرید خودرو در ترکیه

به دلیل گرانی بنزین در ترکیه، خودروهای دیزلی در این کشور گران‌تر از خودروهایی‌ست که با بنزین کار می‌کنند.

حتما هنگام خرید خودرو به پلاک ترکیه را خریداری کنید، تا در زمان فروش محدودیتی برای شما ایجاد نشود. خودروهای پلاک خارجی تنها اجازه‌ی خرید و فروش میان خارجی‌ها را دارند.

حتما برای خرید خودرو یک حساب بانکی در این کشور افتتاح کنید تا مبلغ خرید را به صورت مستقیم به حساب فروشنده واریز نمائيد.

بیمه‌نامه‌ی خودرو را حتما بررسی کنید و قبل از پایان آن‌را تمدید نمائيد.

برای خرید خودروی کارکرده، برگه‌ی معاینه‌ی فنی و کیلومتر شمار را چک کنید تا از سلامت فنی آن مطمئن شوید.

صنعت تولید خودرو ترکیه از قدرتمندترین کشورهای منطقه‌ است، بنابراین خرید اتومبیل‌های ترک با قیمت پایین‌تر توصیه می‌شود.

بیمه‌ی شخص ثالث در ترکیه مانند ایران اجباری‌ست. در حالی‌که بیمه‌ی بدنه جزء موارد اختیاری محسوب می‌شود.

حداکثر هزینه‌ی بیمه‌ی خودرو در ترکیه سالانه 3600 لیر می‌باشد.