جرثقیل زنجیری
جرثقیل زنجیری

جرثقیل زنجیری ، جرثقیل زنجیری برای حرکت دادن و حمل خودرو های مختلف با هر اندازه و وزنی مناسب است.

طرز استفاده از این خودرو برها بسیار ساده و آسان است. به این صورت که به راحتی می توانید تنها با حرکت دادن زنجیر متصل به جرثقیل به صورت عمدی، ماشین ها و خودرو های سنگین را از سطح زمین بلند کنید و آن را آماده جا به جایی کنید. نصب چرخگیر روی انواع خودرو ها، جا به جا کردن خودرو ها به دلیل سنگین بودن آن ها کار آسانی نیست و به همین دلیل هم بود که دستگاه هایی همچون خودرو بر و انواع جرثقیل های مخصوص حمل خودرو ساخته شدند. اختراع وسایلی نظیر این ها کار آسانی نیست و نیاز زیادی به طراحی دقیق و اصولی دارد.

 

مهمترین قطعات تشکیل دهنده جرثقیل زنجیری


• زنجیر تحت بار: این زنجیرهای گالوانیزه شده گرید 80 با کیفیت بالا و تحت لیسانس کشور ژاپن تولید شده اند. زنجیر تحت بار دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد.
• فولاد آلیاژی سخت کاری شده: ساخت قطعات جرثقیل های یدک کش از فولاد یکی از مهم ترین برتری های جرثقیل زنجیری نسبت به نمونه های دیگر موجود بازار است.
• قلاب 4 پین با ضامن پهن فولادی: قلاب های زنجیری 4 پین ایمنی بیشتری برای حمل خودرو با خودرو بر ایجاد کرده است. تولید این قلاب ها از فنر های قوی و ضامنی پهن سبب ایجاد امنیت و آرامش بیشتر افراد در زمان جا به جایی خودرو با جرثقیل زنجیری شده است.
• بلبرینگ قفسه دار: شرکت هایی که به دلیل پایین آمدن هزینه های تولیدی و کسب سود بیشتر از رولبرینگ های بدون قفسه استفاده می کنند، با به گار گیری بلبرینگ های قفسه دار عمر مفید جرثقیل یدک کش تولیدی خود را بالاتر برده است.
• شفت بزرگ با دنده هزار خاری: شفت های بزرگ با دنده هزار خاری برخلاف شفت های دنده مارپیچی به شکلی اصلی تر طراحی تر شده اند و سبب ایجاد استحکام بیشتر شده اند.

 

انواع چرخگیر


چرخگیرها خودرو را از قسمت لاستیک بلند می کنند و همین باعث می شود که به بدنه آسیبی وارد نشود. این چرخگیر ها به بدنه و سپر جلوی خودرو آسیبی وارد نمی کند. چرخگیر ها انواع مختلفی دارند:
• چرخگیری که توسط نیروی وارده با جک کار می کند: این چرخگیر ها توسط نیروی جک و اهرم خودرو را بلند کرده و آن را جهت حمل و جا به جایی آماده می کند.
• چرخگیر دستی که توسط قرقره عمل می کند: این چرخگیرها با استفاده از نیروی قرقره و زنجیر سبب ایجاد فاصله میان لاستیک های خودرو با سطح زمین می شوند.
• چرخگیر های نیمه هیدرولیک: این نوع از چرخگیرها به دلیل مجهز بودن به پمپ دستی، از موتور دستی ماشین کمک نمی گیرند و در نتیجه به آن آسیبی وارد نمی کنند.
• چرخگیرهای تمام اتوماتیک: چرخگیرهای هیدرولیک خود در نوع دوحالته و سه سه حالته تولید شده اند. نوع دو حالته تلسکوپی به حالت زاویه دار خودرو را بلند می کند . چرخگیرهای سه حالته نیز به شکلی یک نواخت تمام قسمت های جلو و عقب خودرو را بلند می کند. چرخگیرهای سه حالته برای خودرو های خوابیده و دارای کمک های کوتاه بسیار مناسب است.