خودرو های سبز

خودرو های سبز ، سالهاست که در کشورهای پیشرفته جهان در حال عرضه و استفاده می باشند. اما کشور ما به دلیل ارزان بودن قیمت سوخت و عدم توجهه به مسائل زیست محیطی استفاده از خودروهای کم مصرف مانند هیبریدی و الکترکی چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

اما چند سالی است که خودروهای هیبریدی به تعداد محدودی وارد کشور شده است و همین تعداد محدود مورد توجه مردمان کشور ما قرار نگرفته است.

 

انواع تکنولوژی خودروهای هیبریدی


• پلاگین هیبریدی: اولین گروه که مجموعه ای کاملا اختصاصی است و تنها از طریق شارژبرقی با سوکتهای مخصوص، انرژی خود را به دست می آورد، نوع پلاگین هیبریدی نام دارد. تقریبا بهترین و جدید ترین خودروهای هیبریدی از این گروه می باشند. در اصطلاح به خودروهای هیبریدی پلاگین ( PHEV ) می گویند.
• هیبریدی سری: خودروهای هیبریدی سری ابتدا بر روی مصرف انرژی الکتریکی حساب می کنند و به همین دلیل از تمامی انواع مختلف خودروهای هیبریدی، میزان آلایندگی کمتری دارند. این خودروها تنها در هنگام اتمام شارژ باتری از موتور احتراقی بهره می گیرند.
• هیبریدی موازی: برعکس نوع سری، این گونه از خودروهای هیبریدی به صورت پیش فرض، از موتور احتراقی کمک می گیرد و زمانی موتور الکتریکی به کار می افتد که خودرو نیازمند دریافت توان بیشتر باشد.
• سیستم های هیبریدی ملایم: این سبک خودروهای هیبری، محدود ترین اما جذاب ترین گروه هستند. خودرو سازان خودروهای سوپر اسپرت به تازگی از این تکنولوژی خودروهای هیبریدی استفاده کرده اند. جالب است بدانید فراری یک خودروی فوق العاده جذاب و سریع در این گروه دارد.

 

معایب خودروهای هیبریدی


تمامی مزایای خودروهای هیبریدی مانند سازگار بودن آن ها با محیط زیست که کاملا حقیقی و غیر قابل انکار است؛ اما این خودروها معایبی نیز دارند. البته که حفظ محیط زیست و جلوگیری از مصرف بی رویه ی سوختهای فسیلی که اصلی ترین عامل گرمایش بیش از حد کره زمین در سال های اخیر بوده است، بسیار اهمیت دارد. قطعا همه ی ما نیز می دانیم که آینده ی خودروسازی در اختیار وسایلی با سوخت پاک خواهد بود؛ اما به منظور دست یابی به یک تصویر کامل از این گونه خودروها، می بایست به اندک معایب خودروهای هیبریدی نیز اشاره کردو البته بسیاری از این معایب، ریشه در تازگی این تکنولوژی و امکانات جذاب متعددی است که خودرو سازان در این گروه خودروها دنبال می کنند.

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، سالهاست که در کشورهای پیشرفته جهان در حال عرضه و استفاده می باشند. اما کشور ما به دلیل ارزان بودن قیمت سوخت و عدم توجهه به مسائل زیست محیطی استفاده از خودروهای کم مصرف مانند هیبریدی و الکترکی چندان مورد توجه قرار نگرفته است.